Jessica Hašková

Thornton Academy, Maine, USA

Skok do neznáma

Lidé se mě vždy ptají, proč jsem se rozhodla odjet z Česka, když jsem tam měla vše. Nastoupila jsem zrovna do prváku na pedagogické gymnázium a vedla jsem taneční složky. Můj důvod byl prostý. Posledních pár let jsem se necítila dobře a mé nálady byly jako na horské dráze. Dobře jsem věděla,jaké jsou mé cíle a sny a připadalo mi, že pro ně nic nedělám. V žádném případě jsem se nesnažila utéct před něčím, co nezvládám! Byla jsem naprosto vděčná za všechno,co mi přišlo a stále přichází do cesty, jako je příležitost učit tanec a spoustu dalšího. Jednoho dne jsem si řekla, že se vším,co v životě chci,musím pohnout,a tak se to stalo. Pamatuju si na večer, kdy jsem si povídala s tátou o všem, co mě momentálně trápilo a jen tak nás napadlo odjet do zahraničí. Snad během týdne se vše začalo realizovat. Obavy jako, co řeknou moji blízcí kamarádi a rodina na to, že odjíždím na dva roky studovat do Ameriky, jsem měla každý den. Nicméně mí milovaní kamarádi a rodina to přijali bezvadně a moje obavy tak nějak začaly odcházet.

První rok na umělecké akademii

Pamatuji si, že jsem do USA odcestovala 22. srpna 2015. Nastoupila jsem na uměleckou akademii, která se jmenuje Thornton Academy. Přijela jsem jako junior, tedy 3. ročník střední školy. Možná se ptáte, jak jsem se objevila ve třeťáku, když v Česku jsem byla v prváku. Americký systém má totiž jen 8 let základky, tudíž jsem šla rovnou do třeťáku. Nicméně po přepočítání mých kreditů z Česka jsem zjistila, že bez problému můžu odmaturovat a už tenhle rok se zařadit rovnou do čtvrtého ročníku. Školský systém v Americe je něco úplně jiného. Ve všech směrech mi vyhovuje a jsem o dost spokojenější. Po 12 letech školní docházky snad i můžu říct, že se do školy těším. Samozřejmě je to furt škola a neznamená to, že je to lehčí, jak si většina lidí v Česku myslí. Cizí jazyk, jiné předměty než v České republice, každý den minimálně 3 – 4 domácí úkoly (záleží na předmětu a jeho levelu), které vás připraví na testy. Když úkol neuděláte, ztrácíte kredity, které potřebujete pro dokončení školy nebo ročníku. Úkoly vám velmi ulehčují práci, když studujete na test.

Mluvila jsme o levelech předmětů, tak si je pojďme vysvětlit. Když přijedete na školu do USA a jste international student,budete během prvního týdne absolvovat dva testy, z angličtiny a matematiky. Testy ukáží,jaké schopnosti a vědomosti už máte. Proto nemusíte mít strach, že něco nebudete zvládat, protože se vám vždy přizpůsobí. Matematika je od nejlehčí Math 1 až po Calculus BC, který je jen opravdu pro ty, co matematiku zbožňují (a to já tedy nejsem). Angličtina je rozdělená pro international students a pro americké studenty zvlášť. Ovšem pokud jste v USA více let a máte perfektní angličtinu,můžete být ve třídě s Američany. Další předměty si vybíráte podle zkušeností a podle toho, co si myslíte, že zvládnete. Od nejlehčího až po nejtěžší, takzvané AP classes. Celkově máte osm hodin, za které sbíráte kredity. Rozvrh je tu jiný než v ČR. V České republice máte jiný rozvrh na každý den, nám se tu střídají dva dny stále dokola: Maroon a Gold day. Každý den máme čtyři vyučovací hodiny, přičemž jedna trvá 80 minut. Musím přiznat, že sedět ze začátku hodinu a půl v matematice byl záhul, ale teď mi to už přijde docela normální. Ostatně jako všechno – i tohle je o zvyku.

Když se teď zaměřím na celkový průběh školy a učitele, musím říct, že se budete hodně divit. Vyučující jsou tu naprosto skvělí!!! Samozřejmě je tu stále hranice učitel a žák, ale oni jsou rádi vašimi kamarády. Snaží se pomoct každému, ale hlavně international studentům, protože je jim jasné, že něco pro nás může být opravdu těžké. Takže obavy z toho, že něco nezvládnete, vůbec nemusíte mít. Nikdy se mi nestalo, že by mi učitelka na tanec a (dejme tomu v Česku na tělocvik) udělala knedlíky se zelím, protože mi chybělo naše národní jídlo. Nikdy se mi nestalo, že by mě objímali lidé jen tak když mě uvidí, a to protože si mě váží a mají mě rádi. Nikdy se mi nestalo, že by někdo V Česku používaltechnologii, co tu běžně využívají v hodinách (iPady, iPhony, Macbooky, interaktivní tabule v každé třídě). Nikdy se mi nestalo, že by bylo v pořádku říkat svoje názory a používat je jako zdroj informací! Nebudou vám cpát do hlavy blbosti, když si to nemyslíte. Většina českých učitelů měla problém s hodně věcmi, tady to tak není. Všichni se na vás usmějí a pozdraví třeba 5x za den, když vás potkají. Celkově mentalita učitelů a studentů je tu opravdu jiná. Snaží se školu vnímat jako něco,co vám má pomoci. Děláte věci, které vás baví, a na střední nestudujete nepotřebné předměty.Možná se mnou bude někdo nesouhlasit a také neříkám, že vše je perfektní. Určitě bychom našli nějaké mouchy, ale kdybych měla ohodnotit tuhle školu včetně školního systému,tak bych dala klidně 100%! Studenti jsou tu připravováni na vysoké školy po celém světě. Musím říct, že se vyučující opravdu pečlivě starají o to, aby se každý mohl dostat tam, kam chce.

Začala jsem dělat to, co opravdu chci a co mě baví! Lidé se tu o vás zajímají a pomáhají vám při realizování snů. Jsou nadšení z vaší kreativity a nápadů, které přinášíte. Nic není špatně. Proč by také mělo být?Já bydlím na koleji a musím říct, že i přes malé obavy, které jsem měla na začátku, bych vůbec neměnila! Cítím se tu jako doma, ale rodina mi někdy samozřejmě chybí. I když musím přiznat, že se mi odtud nechtělo ani na Vánoce. Raději bych všechny svoje blízké přivítala tady! Jsme tu jednoduše taková jedna rodina. Naprosto miluju naše dorm parents, tedy rodiče, které se o vás starají. Snaží se nám tu udělat domov, na který jsme zvyklí. Chtějí, abychom se tu cítili co nejlépe. Dokonce mě baví si prát, uklízet, dělat práci do školy nebo si projít různými profesemi, které jsem v Česku ještě nezkusila. Jednoduše stojíte jen na svých nohách!

Zážitky z různých výletů třeba do Bostonu nebo Portlandu jsou naprostá pecka! Každý víkend máme na výběr z několika činností. Nedokážu si představit, že za pouhé 4 měsíce budu maturovat a odjíždět od místa, kde zatím prožívám jedny z nejlepších chvil v mém životě. Někdo si bude možná myslet, že přeháním, ale já miluju cestovaní! A tohle mi naprosto vyhovuje. Byl to jeden z mých snů, který se mi splnil, a já tomu pořád nemůžu uvěřit! Každému bych moc přála, aby to zažil. Je to životní zkušenost k nezaplacení! Děkuju moc rodině za podporu a za to, že mi tohle umožnila!Zaujal Vás tento příběh? Je čas začít ten svůj.

Pojďme se potkat

Napsali o nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie (další informace). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.