Kristína Novotná

Hawaii Preparatory Academy

Pro výběr střední školy jsem si stanovila jasná kritéria: mezinárodní maturita, efektivní vzdělávací systém, bohatá nabídka mimoškolních aktivit a získání perfektní znalosti druhého jazyka – to proto, abych mohla studovat na nejlepších světových univerzitách.

Nejdříve jsem se seznámila s nabídkou českých škol, a to jak těch státních, tak i soukromých.
Navštívila jsem dokonce International School of Prague, která nabízí americký vzdělávací systém. Ta jako jediná částečně splňovala mé požadavky. Úspěšné absolvování této školy ovšem nezaručuje přijetí na nejlepší světové univerzity.

Při dalším pátrání jsme s rodiči na internetu narazili na agenturu pana Kanii, která zprostředkovává studium na středních školách v USA a v Kanadě. Zaujal nás jeho příběh, profesionální přístup, zkušenosti i rychlost přijímacího řízení. Pan Kania nám doporučil školy splňující má kritéria. Všechny byly tzv. boarding, tedy s ubytováním a stravou. Z nabídky jsem si vybrala tři školy a pan Kania mi sjednal osobní schůzku se zástupci jednotlivých škol v Praze.

Každá schůzka trvala více než hodinu. Na první schůzce jsem byla velmi nervózní a moc jsem nekomunikovala. Zato poslední schůzka se vydařila. Zástupkyně havajské školy byla velice příjemná. Jelikož miluji jezdectví, zaujal mě fakt, že má škola i vlastní chov koní a jezdecký oddíl. Schůzka se zástupkyní školy byla začátkem listopadu 2014, podklady k přijímacímu řízení jsem musela zaslat do konce února. Součástí podkladů byla i úspěšná jazyková zkouška TOEFL. Oznámení o přijetí mi přišlo za pár dní a do školy jsem nastupovala v srpnu. Do té doby bylo ještě potřeba zařídit vízum a prostudovat tzv. Handbook, tedy manuál o školních pravidlech a pravidlech pobytu na internátu. Jejich součástí je i dresscode. Trička s velkými výstřihy, kraťasy nebo minisukně jsou během školního dne zakázány. Dále jsem se připravovala, a to i během letních prázdnin, na vstupní testy z angličtiny a z matematiky. Testy jsou důležité, podle jejich výsledků jsou totiž studenti zařazeni do vyučovacích předmětů. Většina předmětů má tři stupně obtížnosti – normal, honours, AP. Každý žák má šest předmětů, které studuje po dobu dvou semestrů a oba končí zkouškovým obdobím.

Studium na Havaji

Hawaii Preparatory Academy, na které studuji, je menší soukromá střední škola v městečku Kamuela na největším ostrově státu Havaj. Hrdě se hlásí k úspěchům svých studentů. V rozlehlém kampusu je dokonce i kaple nebo observatoř. Ke sportovnímu vyžití mají studenti k dispozici tělocvičnu, tenisové centrum a běžeckou dráhu.

Soukromé školy nabízejí celou řadu mimoškolních aktivit. Na výběr je více než dvacet různých sportů, které se mění podle ročního období. První týden navštěvovali školu pouze noví studenti a zástupci studentů vyšších ročníků. Cílem tohoto týdne bylo seznámit všechny nováčky s prostředím školy, jejím okolím a ostatními studenty. Hráli jsme hry, chodili na výlety nebo k moři.

Ubytování je ve třech budovách (tzv. dorms) v areálu školy (tzv. campus). Dormsy jsou klučičí, holčičí i společné. Pokoje jsou dvoulůžkové. Spolubydlící jsou k sobě přiřazeni na základě odpovědí z dotazníků. Pokud vám daná osoba nevyhovuje, dá se poměrně jednoduše vyměnit. V dormsu nás mají na starost učitelé, kteří bydlí přímo v budově. V dormsu panuje poměrně přísný řád, který jsem nakonec i ocenila – každý školní den jsou dvě hodiny vyhrazeny studiu, v tu dobu musí být naprostý klid.

Ve škole máme slušný výběr jídla včetně ovoce a salátů. Stravovací návyky Američanů jsou však dost odstrašující. Mnoho z nich považuje hranolky a pizzu za součást plnohodnotného jídelníčku. Na internátu máme v kuchyni k dispozici pouze mikrovlnku. Na dormsech je i pračka se sušičkou. Američané jsou daleko přátelštější a milejší, než jsem si původně myslela. Někdy dokonce až přehnaně moc. Učitelé se upřímně zajímají o své studenty a taky o jejich výsledky. Už několikrát jsem byla pozvána na výlet, večeři nebo dokonce i na pláž, kde jsme měli piknik a šli surfovat.

Havajské ostrovy poskytují obrovské množství outdoorových aktivit. Každý víkend máme na výběr z kampusových společenských aktivit, adrenalinových výletů do přírody často spojených s kempováním, případně s nakupováním. Ale pokud se vám nechce, klidně můžete strávit celý den v posteli. Na Den díkuvzdání jsme měli možnost zúčastnit se výletu na ostrov Kauai. Naše škola pořádá výlety i v průběhu jarních prázdnin, a to po celém světě včetně Indie, Číny nebo Nového Zélandu.

Po seznámení s americkým vzdělávacím systémem už bych se nikdy nechtěla vrátit zpět do českého školství. Výuka na amerických středních školách v mnoha směrech připomíná vysokoškolský přístup. Vše stojí na třech bodech – čtení a práce s informacemi, psaní esejí a diskuse v hodinách. Vždy je na prvním místě poctivost, každé nedodržení se tvrdě trestá. Například za opisování nebo nerespektování ostatních hrozí až vyloučení ze školy.

Ráda bych pokračovala ve studiu na univerzitě v USA. Jelikož moje škola patří mezi nejlépe hodnocené střední školy v USA, mé šance dostat se na nejlepší univerzity z tzv. „Ivy League“ jsou hodně vysoké. Držte mi palce.Zaujal Vás tento příběh? Je čas začít ten svůj.

Pojďme se potkat

Napsali o nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie (další informace). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.