Veronika Cibulková

Cheshire Academy

Jak to začalo

O studium v zahraničí jsem se začala zajímat s rodiči minulý rok na podzim, když jsme se v Praze na Veletrhu středních škol v USA setkali s panem Kaniou. Následná spolupráce s panem Kaniou a J&K Consulting se stala velice nápomocnou. Čas ubíhal hodně rychle a díky panu Kaniovi se příprava na přijímací řízení a veškeré formality zvládly včas. Schůzky a emaily mě dokonale připravily, že jsem se v srpnu 2016 nebála sama odletět a začít studovat 11. ročník na Cheshire Academy v Connecticutu.

Hodně lidí se mě ptá, jestli bych se rozhodla stejně, kdybych se měla rozhodnout znovu. Upřímně smysl této otázky nechápu, protože moje odpověď je jedině ANO. Troufám si říci, že studovat na Cheshire Academy v USA, bylo největší a nejlepší rozhodnutí, které jsem zatím v životě udělala.

„Jaká je Cheshire Academy? Co se nejvíce liší od České republiky? Měla jsi problém s angličtinou? Je to těžké?“ Tyto otázky se mě ptají snad všichni. První věc, které jsem si ihned po příjezdu všimla, je diverzita studentů z různých částí světa, jejich ochota pomoci a pozitivní přístup. Během několika dní jsem získala hodně dobrých kamarádů nejen z Connecticutu, ale třeba z Kanady, Jižní Ameriky, Asie i Afriky.

Mám pocit, že lidé jsou více otevření a jsou rádi, pokud mohou jakkoliv pomoci k úspěchu. Cheshire Academy je boarding school, člověk se tak stane samostatnějším a i přes to, že má hodně dobrých kamarádů, se vždy musí spoléhat hlavně sám na sebe. To potvrzuje i tzv. „academic honesty“, což znamená, že jakékoli opisování nebo kopírování úkolů samozřejmě nikdy nepřichází v úvahu.

Předměty si studenti mohou zvolit sami podle svého zájmu a je velký výběr předmětů i náročností. Na této škole jsou ve třídě mezinárodní studenti i Američané dohromady. Výuka je vždy intenzivní, protože studentů v každé třídě není tolik. Například v mé Calculus class jsme 4 včetně mě a v mé IB Environmental Systems & Society class je nás tak 12.

Učení je převážně založené na píli a práci studenta, každý den mám hodně domácích úkolů nebo projektů. Vyhovuje mi, že se vlastně takto připravím na testy, na které se následně nemusím učit memorováním dlouhých poznámek jako jsem musela na gymnáziu, protože se probranou látku tímto učím průběžně a před testem si jen vše zopakuji.

Systém je také založený na komunikaci s učitelem a spolužáky. Část mojí výsledné známky je i tzv. „participation grade“, která ukazuje na to, jak se ve třídě zapojuji, ptám se a jak plním úkoly. Každý se snaží při hodině zapojit a říci svůj názor. Nikdo se nebojí zeptat, pokud něčemu nerozumí a nikdo se mu za to nesměje, protože porozumění látky je velice důležité. Každý den je v rozvrhu zahrnuto 15 minutové „extra help“, kdy jsou všichni učitelé studentům k dispozici odpovědět na otázky a pomoci třeba s domácím úkolem. Každý student má svého „advisor“ - poradce, který je buď učitel nebo třeba coach nějakého sportu. Jednou týdně se s nimi studenti sejdou a ujistí se, že vše probíhá v pořádku. Advisors jsou kdykoli připraveni pomoci nebo poradit s čímkoli.

Pokračování
Zaujal Vás tento příběh? Je čas začít ten svůj.

Pojďme se potkat

Napsali o nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie (další informace). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.